Hányszor hallottad édesapádat azon bosszankodni gyermekkorodban, hogy már megint eldugult az eresz? Esetleg most már Te magad küzdesz a problémával? Az ereszcsatorna gondozása sok munka lehet, de hidd el, megéri, hiszen ez a vízelvezetés egyik kulcseszköze.
Számos módon járul hozzá az ingatlan állapotának fenntartásához és védelméhez!
Megakadályozza, hogy az esővíz a falakon vagy külső borításokon lecsapódjon. Ezzel segít megőrizni a vakolat, festés és burkolatok állapotát, valamint csökkenti a korrózió és egyéb károk kialakulásának esélyét.
Segít megelőzni az alapok körüli talaj kiázását és túlzott nedvességtartalmát, ezáltal hozzájárul azok stabilitásához és hosszú élettartamához.
Használatával elkerülhetőek a talajban keletkező károk, mint például a talajerózió és sártenger kialakulása.
Az ereszcsatorna segítségével lehetőség van az esővíz gyűjtésére, amelyet később fel lehet használni kertöntözéshez vagy egyéb háztartási célokra, ezzel hozzájárul a környezetvédelemhez és a fenntarthatósághoz.
Hozzájárul a túlzott vízterhelés megakadályozásához a tetőszerkezeteken és gerendákon, amely a fa rothadásához és más szerkezeti problémákhoz vezethetne.
Egy ereszcsatorna-rendszer kivitelezéséhez számos anyag közül választhatsz. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai, de hogy melyik a legjobb döntés, általában a költségvetéstől, speciális paraméterektől, esztétikai szempontoktól és az egyéni igényektől függ.
Nézzük, milyen lehetőségeid vannak!
Alumínium ereszcsatorna:
Előnyei közé tartozik, hogy könnyű súlyának köszönhetően egyszerű a telepítése. Nem rozsdásodik, jól bírja az időjárás viszontagságait és igen tartós anyag. Széles színskálából választhatsz. Viszont magasabb árkategóriába tartozik.
Acél ereszcsatorna:
Nagy teherbírású és tartós, általában széles méretválasztékban elérhető. Ellenáll a külső hatásoknak és a korróziónak is, de ha a bevonat megsérül, elkezdhet rozsdásodni. Nagyobb súlya miatt a telepítésre fokozott figyelmet kell fordítani.
Műanyag ereszcsatorna:
Az acél ereszcsatornával szemben könnyű, egyszerűen telepíthető. Ráadásul olcsóbb is, mint az alumínium vagy acél. Viszont nem olyan erős, strapabíró anyag, így élettartama rövidebb lehet. Ráadásul idővel a napfény hatására elszíneződhet.
Cink bevonatos acél ereszcsatorna:
Jó teherbírású és ellenáll a korróziónak. Tartós és hosszú élettartamú, azonban a bevonat sérülésekor rozsdásodhat. Ezáltal több karbantartást igényelhet a bevonat állapotának fenntartása érdekében.
Réz ereszcsatorna:
Esztétikus és idővel egyedülállóan patinás színt kap. Tartós és remekül ellenáll a korróziónak. Viszont a magasabb ár és nagyobb súly ellene szólhatnak, hiszen ezek befolyásolhatják a telepítési költségeket.
A megfelelő méretezés komplex folyamat, az alapos tervezés és sok munka mégis megéri. Ez garantálja ugyanis, hogy az ereszcsatorna-rendszer hatékonyan fog működni és megfelel majd az elvárásoknak.
A tervezés során fontos tudni, hogy mekkora mennyiségű esővíz esik le a területen egy adott időszak alatt, ez alapján lehet meghatározni, hogy mekkora legyen a csövek átmérője. Ezt a helyi éghajlati adatok, csapadék statisztikák vagy szakemberek bevonásával lehet megmondani.
A tetőszerkezet típusa és geometriája befolyásolja, hogy milyen gyorsan és mennyi esővíz folyik le róla. Egy lejtős tető például nagyobb mennyiségű esővizet tud gyorsan levezetni. Ez és az épület mérete és elrendezése is meghatározza, hogy hány darab és mekkora kapacitású ereszcsatornára van szükség.
Tervezéskor az épület körüli talaj lejtése és egyéb terepi tényezők is számítanak. Valamint, ha az esővizet gyűjteni tervezed például öntözéshez, azt is figyelembe kell venni a méretezés során.
Az autódat is rendszeresen ápolod, nincs ez másként az eresz esetében sem. Az időszakos ellenőrzés és tisztítás ugyanis segít megelőzni a dugulásokat, az elzáródásokat és más problémákat, amelyek károsíthatják az ereszcsatorna rendszert és az épületet. Ha szeretnéd, hogy minden rendben működjön, az alábbi pár lépést érdemes követned néhány havonta:
Győződj meg arról, hogy a munkaterület biztonságosan elérhető! Használj létrát vagy más megfelelő eszközöket a magassági munkákhoz!
Nézd meg, hogy nincs-e szemét, levelek vagy más tárgyak az ereszcsatornákban, valamint a lefolyócsövekben!
Távolítsd el a lerakódott szennyeződéseket! Ehhez használj sörtékkel vagy speciális tisztító elemekkel ellátott hosszabb nyelű keféket
Vizsgáld meg a csatlakozási pontokat és a csatornák rögzítését is. Győződj meg róla, hogy nincsenek meglazulva és nem sérültek meg!
Azt is figyeld meg, hogy a tető fedése nem sérült-e!
Ellenőrizd a víz szintjét és győződj meg róla, hogy megfelelően lejt a rendszer a lefolyók felé!
Összegzés
Az ereszcsatorna-rendszer számtalan módon védi az épületet és annak környezetét. Éppen ezért érdemes erre is kiemelt figyelmet szentelni. Hiszen az anyagok kiválasztása, a helyes méretezés, felszerelés és ellenőrzés hozzájárul az ereszcsatorna hosszú élettartamához, a hatékony esővíz elvezetéshez, valamint a környezetvédelemhez és fenntarthatósághoz is.
Ha minőségi és megbízható ereszcsatornával szeretnéd megvédeni otthonodat az esőzésektől, a Panel Centrum kínálatában mindent megtalálsz,a ami egy tökéletes ereszcsatorna rendszerhez kellhet! Nézz szét webshopunkban és ints búcsút az esőzésekkel járó kellemetlenségeknek!